У Новом Саду, од 15. до 16. новембра 2013. године у Техничкој школи „Павле Савић“, започела је последња фаза креативног процеса започетог још летос, фаза снимање филма на тему људских права, дискриминације, и интеркултуралности.
Филм је конципиран на реалном животу младих у Србији данас.
Прича почиње доласком нове ученице у разред и њеним тешким прилагођавањем на нову средину. Она покушава да се уклопи и прилагоди на ново окружење и стекне нове пријатеље, што јој и полази за руком. Врло брзо постаје примећена од стрене дечака из одељења који желе да је освоје. Она се заљубљује у једног дечака из имућне породице, који јој је на први поглед отворио срце, међутим врло брзо се види да му намере нису биле искрене. Он злоупотребљава њену приврженост и верност и у интимним тренуцима одлучује да снима њих двоје, и касније снимак поставља на Интернет. Убрзо овај скандал долази и до разредног старешине, директора па и целе школе. У страху да овакав скандал може да поприми несагледиве последице, да уништи живот једне младе особе, да наруши имиџ школе, директор и разредни старешина одлучују да изврше притисак на ученика и да се целокупна ствар, што пре заташка. Ученица при крају схвата ко су јој заиста прави пријатељи и добија њихову подршку. Док се виновник каје због свега што је учинио и то јавно признаје преко друштвених мрежа.
На снимању овог филма учествовали су Огљен Шебек, Данијел Мијаљевић и наставник Филип Милошевић. Промоција филма ће се одржати на завршној конференцији, почетком децембра.
У оквиру пројекта "Модел минималне педагошке интервенције" у Медицинској школи са домом "Сестре Нинковић", 31. октобра 2013. године, стручни сарадник психолог Оливера Првић Ерац одржала је радиониоцу на тему "Дискриминације, стереотипа и предрасуда".
Ова радионица је део активности које спроводе наставници Политехничке школе, који су чланови школског тима за једнаке шансе. Планиране активности се изводе у Медицинској школи са којом је потписан протокол о сарадњи у циљу преношења искуствава успешне инклузије ученика ромске националности и других осетљивих група, а у циљу развијања наше школе као Модел школе једнаких шанси.
Радионица је успешно реализована на задовољство свих присутних, уз закључак "Све је онако како га гледамо/видимо".
У оквиру пројекта „Једнаке шансе у средњошколском образовању“, ученици Политехничке школе су гостовали у Новом Саду у Техничкој школи “Павле Савић“, радећи на осмишљавању сценариа за ауторски филм на тему људских права, дискриминације, и интеркултуралности.
Циљ овог скупа био је вођење дискусије кроз дводневне тематске радионице у функцији снимања едукативног ауторског филма за рад са младима и бележење сведочанстава младих о личним доживљајима дискриминације у различитим контекстима. Тимови младих су кроз разноразне технике анализе, синтезе, рефлексије и ауторефлексије пролазили кроз радионицу “О драматургији и још по нешто“, вођени модератором Зораном Таировићем.
Млади из 3 пројектна града размењивали су искуства у оквиру кровне теме сусрета. На паралелама етничких дискурса, дискурса неравнотеже моћи, проблемима који чине основу опресије, до ефикасних стратегија за превазилажење проблемских ситуација , допирали су до суштинског контекста и потконтекста у којима се радња филма дешава.
Афицирани могућом ситуацијом, у којима се основне теме провоцирају, актуелизује се и поставља пред младе и њихове вршњаке изазов за превазилажење реалних дискриминисаних и опресивних модела понашања, кроз процес освешћивања личних имплицитних теорија, ка успостављању механизама који иницирају активизам „ћутљиве већине“.
Излиставањем могућих нивоа различитости у свету младих и њихових вршњака који би могли бити окосница ауторског филма издвајају се теме: родна неравноправност, религијски аспект доминантности већинске културе, поларитет богатих и сиромашних и др. Израђен је сценарио.
У завршном делу састанка су договорени могући термини аудиција за глумце у сва три пројектна града, Крагујевцу, Нишу и Новом Саду.
професор Снежана Савић
У нашој школи је 23. октобра 2013. године одржана аудиција за глумце који ће играти у ауторском филму на тему људских права, дискриминације, и интеркултуралности.
Ученици су за аудицију су спремили Хамлетов говор (са овог линка можете преузети текст). Аудиција је прошла одлично, ученици су показали изузетну пожртвованост и уметничко надахнуће изводећи Хамлетовом говору.
На снимању филма учествоваће Огњен Шебек и Данијел Мијаљевић.
Аудицију је организовала професорка Снежана Савић, заједно са мултимедијалним уметником Зораном Таировићем.
У Крагујевцу се, по први пут обележио Дан заштите животиња, на нивоу повезивања образовно- васпитних институција и неформалних група на локалу. У еко парку Илина вода, на едукативан и креативан начин обележен је 4. октобар, датум битан за све пријатеље животиња. Циљ реализованих едукативно – информативних и креативних радионица је скретање пажње деце и ученика на неповољан положај животиња, због неморалног понашања људи према њима; информисање о угроженим врстама у Србији и подсећање да животиње као и људи, имају право на живот.