Социјална еду-акција

Школски ACES пројекат “Социјална еду-акција”

Политехничка школа ове школске 2015/2016. године у оквиру Академије централно-европских земаља (ACES), уз подршку Министарства просвете Републике Србије и у партнерству са Електростројарском школом, Вараждин спроводи пројекат на тему Солидарност – “Социјална еду-акција“.
Позивајући се на истраживања (www.unicef.rs), дошли смо до закључака да људске ресурсе у руралним подручјима у односу на урбана подручја карактерише неповољнија образовна структура услед недостатка интересовања, немотивисаности и одустајање од школовања након завршене основне.
Идеја нашег пројекта је превенција социјалне искључености деце и младих из категорије руралних ученика.
Оспособљавајући урбане ученике да промовишу солидарност кроз вршњачке едукације, и подстичући руралне ученике да постану проактивни помажући инклузију маргинализованих припадника осетљивих група, наш пројектни тим тежи да промени негативну перцепцију континуираног образовања и да мотивише све ученике на даљи лични и друштвени развој.
Вршњачке едукације и еду-акције су осмишљене тако да промовишу превенцију сиромаштва, права детета, волонтеризам, здраве животне стилове. Обе категорије ученика би требало да заједничким деловањем развију одрживе међуљудске односе у друштвеној заједници сарађујући са децом оштећеног слуха, децом оштећеног вида, особама са инвалидитетом, децом са посебним потребама, децом из хранитељских породица, припадницима националних мањина и старим лицима.

aces – Гостовање на Радију 9

Активности Ученичког пројектног тима у II полугодишту биле су повод  да се 8.3. чланови Ученичког пројектног тима Политехничке школе укључе у програм једног од локалних медија.

Детаљније . . .aces – Гостовање на Радију 9

aces – Посета Савезу слепих и слабовидих Крагујевац

Као што је пројектним планом било предвиђено, чланови ученичког тима Политехничке школе су у проширеном саставу, уз подршку ученика ОШ Милоје Симовић, 3.3. посетили канцеларију Савеза слепих и слабовидих у Крагујевцу. У сусрету са члановима локалне канцеларије Савеза, о образовању, професионалном оспособљавању и запошљавању слепих и слабовидих говорио је председник Савеза слепих Србије, господин Милан Стошић.

Савез слепих Србије је основан 1946. године као резултат тежње слепих да раде организовано на остварењу својих специфичних потреба и интереса. У Србији је евидентирано 12.000 слепих и тешко слабовидих лица свих узраста и Савез за неке од основних циљева има ангажовање ради омогућавања равноправног живота слепих са лицима нормалног вида.

Детаљније . . .aces – Посета Савезу слепих и слабовидих Крагујевац

aces – Светски дан социјалне правде

Широм планете се 20. фебруар обележава као Светски дан социјалне правде. Генерална скупштина Уједињених нација је утврдила овај датум у новембру 2007. године ради скретања пажње јавности на глобални проблем сиромаштва у циљу стварања једнаких шанси за све.

Детаљније . . . aces – Светски дан социјалне правде

aces - Посета Геронтолошком центру Крагујевац

Ученички пројектни тим Политехничке школе је, са ученицима ОШ Милоје Симовић, 22.1. посетио Геронтолошки центар Крагујевац.  Геронтолошки центар је установа социјалне заштите у надлежности Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, чија је основна делатност пружање услуга домског смештаја за одрасла и старија лица.
Групи деце и младих ангажованих на пројекту о солидарности је, уз подршку ментора, омогућено да се упознају са просторним капацитетом Центра, и од стручних сарадника сазнају о делатностима које се нуде у склопу рада центра. Неке од тих делатности су стручни социјални рад, раднао-окупациона терапија и здравствена заштита. Након формалног дела сусрета, наша деца и млади су се упознали са корисницима Центра, и слободно време искористили за разговор и дружење са старима кроз разне друштвене игре.

Координатор пројекта: Јована Јанић

aces – Гостовање на ТВ Крагујевац

С обзиром на вишемесечно волонтерско ангажовање ученика Политехничке школе у раду са осетљивим групама, крагујевачка јавност и медији радо позивају на сарадњу и дијалог. Тако су 22.1. представници нашег пројектног тима гостовали у Јутарњем програму локалне телевизије Крагујевац.

Повод за гостовање је била најава посете Геронтолошком центру Крагујевац, али је разговарано и о досадашњем току пројектних активности, о реализованим посетама и акцијама, о гостовању партнерске вараждинске школе...

Ученици обе школе издвојени су као репрезентативни примери активизма младих, и упућен је позив свим младим крагујевчанима да постану про-активни чланови своје школске и локалне заједнице.

Координатор пројекта: Јована Јанић

•  Start